Reklama
Reklama

Festiwal FRAZY: piosenki polskich bardów: Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Łapińskiego wykonywane na instrumentach dawnych!

Bardowie (prawie) barokowi

Piosenki polskich bardów: Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Łapińskiego wykonywane na instrumentach dawnych? To nie szalony pomysł, ale zapowiedź najbardziej wyjątkowego wydarzenia w 5.letniej historii Festiwalu słowa w piosence Frazy. Koncert "Na starej mapie", który zabrzmi 24 listopada o 19.00 w Auli UAM to piosenki bardów w opracowaniu muzycznym maestro Marcina Sompolińskiego i wykonaniu Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Bilety na ten niepowtarzalny koncert kosztują jedynie 15 i 20 złotych. Można je kupić w Centrum Informacji Kulturalnej i na stronie bilety24.pl

Maestro przetransponował kompozycje polskich bardów na zespół muzyki dawnej. Muzycy grający na co dzień w Warszawskiej Operze Kameralnej nie boją się nowych wyzwań, czego dowiedli m.in. współpracą z Leszkiem Możdżerem. Czy w tym opisie brakuje nazwiska wokalisty? Nie może brakować, ponieważ go nie ma. Projekt skupia się na warstwie muzycznej, pozostawiając słowa wyobraźni i doświadczeniom słuchaczy. - Przez wykonanie instrumentalne słowa nie znikają z piosenek. One pojawią się podczas koncertu, tylko w innej formie. Można o nich myśleć nawet, jeśli je z tych piosenek wyciągniemy. Nie kaleczymy piosenek, kiedy na moment wyłączymy z nich tekst. Przedstawiamy je tylko w innym kontekście, innej formie - wyjaśnia Krzysztof Gajda dyrektor artystyczny Fraz. Blisko 40-osobowa orkiestra, korzystając z dźwięków, świateł i słów stworzy magiczną opowieść o historii Polski, muzyki i sztuki europejskiej. Koncert zabrzmi tylko jeden raz: 24 listopada o 19.00 w Auli UAM.

Koncert "Na starej mapie" jest jednym z premierowych wydarzeń podczas Festiwalu słowa w piosence Frazy, który odbędzie się w Poznania w dniach 23-26 listopada. Poza koncertem "Na starej mapie" zapraszamy na Koncert Laureatów Ogólnopolskiego konkursu piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego i koncert Kuby Sienkiewicza z obstawą (23.11), spektakl z piosenkami Andrzeja Sobczaka (25.11) oraz koncert Karolina Cicha &Spółka+ goście (26.11)

Organizatorem Festiwalu słowa w Piosence FRAZY jest Biblioteka Raczyńskich, mecenasem PKO Bank Polski.

"Na starej mapie" Koncert 24.11.19 w Auli UAM, wykonawcy:

Marcin Sompoliński dyrygent, profesor klasy dyrygentury Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Renarda Czajkowskiego.

Jeszcze w trakcie studiów objął prowadzenie nad Wielkopolską Orkiestrą Symfoniczną, a kolejno w latach 1997-2002 pracował jako dyrygent Teatru Wielkiego w Poznaniu, w latach 2005-2008 pełnił stanowisko kierownika muzycznego Teatru Muzycznego w Poznaniu. W latach 1993-2013 był szefem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 2008 jest stałym dyrygentem niemieckiej orkiestry Concerto Brandenburg specjalizującej się w wykonawstwie muzyki klasycznej na instrumentach historycznych. Od 2018 roku Marcin Sompoliński pełni funkcję kierownika muzycznego Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV. Osobny nurt działalności artysty stanowią prawykonania muzyki współczesnej.

Jest również pomysłodawcą i realizatorem nowatorskiego cyklu multimedialnych koncertów edukacyjnych Speaking Concerts, które od blisko dekady cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i uznaniem publiczności w całym kraju. Spectrum jego pracy artystycznej nie ogranicza się jednak wyłącznie do muzyki klasycznej. W 2017 roku Marcin Sompoliński wziął udział w dwóch ogólnopolskich trasach koncertowych: "Twój jubileusz - artyści w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu" oraz "La La Land in Concert".

Musicae Antiquae Collegium Varsoviense orkiestra została założona w 1957 roku przez Stefana Sutkowskiego i była pierwszym w Polsce wokalno-instrumentowanym zespołem grającym muzykę dawną. Po otwarciu Warszawskiej Opery Kameralnej w 1961 roku muzycy weszli w skład orkiestry teatru. Zespół wielokrotnie brał udział w festiwalach i koncertach z wybitnymi artystami. Ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe np. wszystkie koncerty fortepianowe Mozarta, dzieła Periego, Scarlattiego, Haendla oraz "La liberazione di Ruggiero dall"isola d"Alcina" ("Wybawienie Ruggiera z wyspy Alciny") pierwszej opery przełożonej na język polski w XVII wieku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.42 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro