Reklama
Reklama

Ranking najbogatszych samorządów w Polsce: Poznań lepiej niż rok temu

fot. PIM

Ranking bogactwa samorządów za 2019 rok przygotował magazyn "Wspólnota".

Metoda rankingu od lat jest taka sama: autorzy dzielą dochody każdego samorządu przez liczbę mieszkańców. Pominięto przy tym wpływy z dotacji celowych. Ranking nie jest zbyt optymistyczny dla Wielkopolski. Powód? Choć nasze województwo należy do najbogatszych, słabiej wypada w rankingach powiatów czy miast.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Biorąc pod uwagę ranking województw, od lat liderem jest województwo mazowieckie z zamożnością w przeliczeniu na mieszkańca w wysokości 439 złotych. Wielkopolska niezmiennie plasuje się na czwartym miejscu z wynikiem 293,5 złotych per capita. Ustępuje miejsca nie tylko Mazowszu, ale też województwom pomorskiemu i kujawsko-pomorskiemu.

W rankingu miast wojewódzkich Poznań uplasował się na czwartym miejscu z wynikiem 6115 zł na mieszkańca. W poprzednim rankingu wynik był gorszy - znaleźliśmy się na szóstej pozycji. W 2019 roku bogatsze od Poznania okazały się Warszawa (od lat na pierwszym miejscu), ale też Opole i Wrocław.

W przypadku miast na prawach powiatu awansował Konin. W ubiegłorocznym rankingu był na 10. pozycji, a obecnie jest na ósmej z wynikiem 5316,8 zł. Numerem jeden niezmiennie jest Sopot z zamożnością per capita na poziomie 8718,2 zł. Wśród miast powiatowych najwyżej w Wielkopolsce uplasował się Nowy Tomyśl. Znalazł się na 14. pozycji z wynikiem 4245 zł.

Wśród "innych miast" numerem 24. w Polsce jest Kórnik z zamożnością na poziomie 5143,5 zł per capita. Wielkopolska ma swojego reprezentanta wśród najbogatszych gmin wiejskich. Na ósmym miejscu, tak jak przed rokiem, znalazł się podpoznański Suchy Las z wynikiem 7749 zł na mieszkańca. Na 11. pozycji znalazło się Tarnowo Podgórne z wynikiem 7330 zł na mieszkańca. Prowadzi gmina Kleszczów z województwa łódzkiego z zamożnością na poziomie... 37 679 złotych na mieszkańca.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami w Wielkopolsce
26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
22.13 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro